Czy sauna jest zdrowa? Dowiedz się, jak działa sauna i czy jest dla Ciebie dobra?

Czy sauna jest zdrowa? Dowiedz się, jak działa sauna i czy jest dla Ciebie dobra?

Czy sauna jest zdrowa? Dowiedz się, jak działa sauna i czy jest dla Ciebie dobra?

Płynąca z północy Europy moda na sauny, dotarła również do naszego kraju. Pochodząca głównie z terenów obecnej Finlandii (gdzie jest nawet oficjalna Światowa Stolica Sauny – miasto Tampere) zagościła u nas na dobre. Baseny, parki wodne, salony SPA – wszystkie te miejsca oferują teraz dostęp do różnych rodzajów saun. Ale czy korzystanie z sauny faktycznie jest dobre dla naszego zdrowia? Czy siedzenie w małym pomieszczeniu wypełnionym parą wodną i wylewanie siódmych potów rzeczywiście nam służy? Powiemy Wam więcej na ten temat i przedstawimy zalety korzystania z sauny.

Jak działa sauna?

Jak się okazuje, sauna ma dużo dłuższą historię, niż można by przypuszczać. Archeologowie znaleźli ślady, wskazujące na to, że łaźnie parowe są obecne już nawet od VIII wieku! Czyli już ponad 1200 lat temu ludzie wiedzieli, jak dobroczynne jest działanie sauny na organizm. A przecież jeszcze wcześniej, w starożytnym Rzymie, były termy, które sprawiały podobną funkcję i miały zbliżone działanie. Oczywiście na przestrzeni wieków, odkąd pojawił się najbardziej typowy rodzaj sauny, wraz z rozwojem technologii, powstały inne gatunki saun.

Ta najstarsza, najbardziej typowa – sucha sauna, to po prostu pomieszczenie, wypełnione ławami, na których można usiąść lub się położyć. Ściany są wyłożone drewnem, mającym na celu utrzymać temperaturę wnętrza. Centralnym elementem sauny jest się piec grzewczy. Kiedyś były to głównie piece opalane drewnem, dziś najczęściej są to piece elektryczne, wypełnione specjalnymi kamieniami, które nagrzewają się i oddają ciepło na całe pomieszczenie. W takiej saunie mogą się odbywać „seanse parowe/saunowe”, podczas których nagrzane kamienie polewa się wodą w celu uzyskania pary wodnej wypełniającej pomieszczenie i jeszcze bardziej podnoszącej temperaturę. 

Kolejny rodzaj to sauna parowa. Różni się ona pod względem budowy od sauny suchej. Zamiast drewna, używa się w niej materiałów ceramicznych, zarówno na ścianach jak i na ławach siedzących. Do pomieszczenia doprowadzone są kanały, którymi wtłaczana jest gorąca para wodna. Temperatury w saunach parowych wahają się od 40o do 60o oraz wilgotność w okolicy 100%. 

Trzeci, coraz popularniejszy w ostatnich latach, rodzaj sauny, to sauna infrared, czyli sauna korzystająca z podczerwieni. Podobnie jak sauna sucha, jest wykonana z drewna, jednak na tym podobieństwa się kończą. W tego typu saunie temperaturę zapewniają i regulują promienniki światła podczerwonego. To ono nagrzewa nasze ciało, ale nie nagrzewa tak powietrza w pomieszczeniu, dlatego korzystanie z sauny infrared jest dużo bardziej komfortowe.

Czy sauna jest zdrowa?

Wiemy już więc jakie są rodzaje saun i na czym polega ich działanie. Ale działanie sauny na organizm jest zdrowe? Jaki jest wpływ sauny na skórę i resztę naszego organizmu? Każdy z powyżej wymienionych gatunków sauny, ma trochę inne działanie na nasz organizm, co związane jest głównie z różnicą temperatur i poziomem wilgotności w nich panujących. Ale też ze sposobem, w jaki się z nich korzysta.

Korzystanie z sauny suchej najczęściej ma przebieg trzyczęściowego cyklu – nagrzewanie organizmu, chłodzenie go (na przykład w basenie) i  odpoczynek. Taki cykl zaleca się powtórzyć dwa lub trzy razy, w celu uzyskania pełnych efektów. Na co jest dobra sauna sucha? Choroby stawów i mięśni, bóle reumatyczne, niektóre choroby kardiologiczne i choroby płuc, stabilizuje ciśnienie krwi, wspomaga metabolizm. Oczywiście korzystanie z sauny ma swoje ograniczenia i najlepiej najpierw zasięgnąć porady lekarza, żeby być pewnym.

Sauna parowa opiera się na podobnym cyklu jak sauna sucha. Ma ona jednak mniejsze działanie obciążające dla organizmu. Wysoka wilgotność panująca w jej wnętrzu, powoduje zbawienny wpływ sauny na skórę. Para wodna wypełniająca saunę nawilża skórę, ale i błony śluzowe, wspiera układ oddechowy i odporność organizmu. Z dobroczynnych działań saun i basenów, korzystają ośrodki wypoczynkowe, które w swojej ofercie łączą je z innymi zabiegami zdrowotnymi i kosmetycznymi.

Sauna infrared jest najbardziej komfortowa w korzystaniu. Specyficzny sposób, w jaki światło podczerwone przenika nasze ciało, powoduje, że wachlarz działania takiego zabiegu jest jeszcze szerszy niż w przypadku innych saun: bardzo dobrze wpływa na skórę, ujędrnia, leczy zmiany skórne, poprawia krążenie, koi bóle mięśni, wzmacnia przemianę materii, a to tylko część z korzyści.

 

Widzicie więc, że zalety korzystania z sauny są niepodważalne i bardzo znaczące dla naszego zdrowia. Warto spróbować i przekonać się jak może nam pomóc taka wizyta w saunie. Dla niektórych, oprócz korzyści zdrowotnych, jest to wspaniały pomysł na odpoczynek i relaks.

← wróć do aktualności
Powered by
oprogramowanie dla hotelu