Jak się opalać nad morzem?

Jak się opalać nad morzem?

Jak się opalać nad morzem?

Gdzie najlepiej spędzić upalne wakacyjne dni, jeśli nie nad morzem? Woda i plaża to idealne połączenie, które przyciąga tłumy obietnicą relaksu na słońcu, na zmianę z ochładzającymi kąpielami w Bałtyku… Urlop idealny zarówno dla dwojga, jak i dla całej rodziny! Oznaką udanych wakacji jest natomiast równomierna, piękna opalenizna. Jak opalać się nad morzem? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik! 

Opalanie nad morzem - szybko i przyjemnie!

Chwytanie złocisto-brązowego koloru skóry podczas wakacji nad Bałtykiem jest nie tylko przyjemne, ale też wyjątkowo efektywne. Dlaczego nad morzem łatwiej się opalamy? Wszystko to dzięki wodzie morskiej, która przyciąga promienie słoneczne. Natomiast morska bryza i szum fal sprawiają, że wylegiwanie się na plaży staje się doskonałą formą relaksu, sprzyjającą brązowieniu skóry. Warto jednak zachować pewne środki ostrożności.

Bezpieczne opalanie nad morzem – co warto wiedzieć?

Pamiętaj o tym, że jeśli chodzi o opalanie się nad Bałtykiem, kluczowe jest bezpieczeństwo, szczególnie w najcieplejsze dni w roku, gdy słońce znajduje się wysoko na niebie. Mimo że to właśnie ono jest źródłem witaminy D, to w trakcie wakacji może być także bardzo niebezpieczne. 

Wysoka temperatura zwiększa ryzyko udaru słonecznego, odwodnienia oraz oparzeń słonecznych, dlatego wybierając się na plażę, nie możesz zapomnieć o kremie z filtrem, butelce wody oraz nakryciu głowy i parze okularów przeciwsłonecznych - wszystko to umożliwi Ci bezpieczne opalanie:

- krem z filtrem - najważniejszym elementem jest regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym (SPF). Powinny być one aplikowane na skórę co najmniej 20 minut przed wyjściem na słońce i ponownie co dwie godziny, a także po każdej kąpieli w morzu.

- odpowiednie ubranie - mimo że każdy chce opalać się przy jak najskromniejszej garderobie, przy bardzo mocnym słońcu warto narzucić na ramiona zwiewną chustę lub T-shirt, które ochronią Cię przed oparzeniami.

- regularne nawadnianie organizmu - upał i promieniowanie słoneczne mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu, co może objawiać się bólem głowy, zmęczeniem, a nawet udarem, dlatego nie wychodź na plażę bez butelki z wodą!

- ochrona oczu - oczy również wymagają ochrony przed słońcem. Polecamy więc wyposażyć się w okulary, które posiadają filtr UV!

- nie bój się cienia - pamiętaj o tym, aby robić regularne przerwy w opalaniu. Wbrew pozorom w cieniu też można się opalić!

Najlepsza pora na opalanie

Wśród wyjeżdżających na wakacje, panuje błędne przekonanie, że najlepiej jest łapać opaleniznę, gdy słońce znajduje się w zenicie. Okazuje się jednak, że jest to mit, który może zagrażać Twojemu zdrowiu. 

W godzinach 11:00 - 15:00 słońce jest najmocniejsze, a co za tym idzie, występuję najsilniejsze promieniowanie UV oraz największe ryzyko oparzeń. Najlepiej jest opalać się przed południem, od 8:00 do 11:00, lub po obiedzie - od 15:00 do 18:00, natomiast przerwę możesz wykorzystać na orzeźwiającą kąpiel w wodzie, dobre lody lub krótką drzemkę pod parasolem.

Opalaj się… w ruchu!

Jeśli zależy Ci na równomiernej opaleniźnie całego ciała to mamy dla Ciebie najlepszy sposób - zrezygnuj z leżaka i postaw na aktywne opalanie się nad morzem! Dołącz do swoich dzieci bawiących się w wodzie, zagrajcie w siatkówkę i zbudujcie zamki z piasku. W ten sposób Twoje ciało będzie wystawione na słońce pod każdym możliwym kątem, a Twoja skóra stanie się złocisto-brązowa nawet w okolicy przedramion i po wewnętrznej stronie ud!

Nie zapominaj jednak o tym, aby bawiąc się na plaży, regularnie się nawadniać. Nie rezygnuj też z nakrycia głowy!

Szukasz miejsca na wypoczynek nad Bałtykiem? Sprawdź naszą aktualną ofertę pobytu nad morzem.

Najczęstsze błędy popełniane przy opalaniu

Mimo że każdego roku nad Bałtykiem pojawiają się setki tysięcy turystów, to od uzyskania doskonałej opalenizny dzielą ich banalne błędy. Poznaj je jeszcze przed wyjazdem!

- Brak odpowiedniego przygotowania skóry - skórę należy przygotować do opalania. Już wcześniej warto zrobić peeling całego ciała, a następnie dobrze nawilżyć skórę. Dzięki temu opalenizna będzie bardziej równomierna i dłużej się utrzyma.

- Zapominanie o wrażliwych miejscach - wystawiając skórę na słońce, pamiętaj o tym, aby chronić jej najbardziej wrażliwe obszary, a szczególnie rany, świeże blizny oraz tatuaże. 

- Olejki zamiast filtrów - stosowanie wzmacniaczy opalania nie może równać się z rezygnacją z kremów z filtrem UV. Nawet najlepszy olejek nie jest w stanie ochronić Twojej skóry przed oparzeniami i ich skutkiem!

Opalenizna nie tylko na wyjeździ

Z pewnością już przed wyjazdem zastanawiasz się, co zrobić, aby piękna, brązowa skóra utrzymała się jeszcze po powrocie z wakacji. Jak utrzymać opaleniznę z nad morza? 

Przede wszystkim regularnie nawilżaj skórę. Po każdej kąpieli, zarówno w morzu, jak i w domu, aplikuj balsam lub krem nawilżający. Najlepiej sprawdzają się produkty zawierające składniki takie jak aloes, masło shea, czy witamina E. Unikaj też gorących kąpieli, które wysuszają skórę i powodują złuszczanie się naskórka.

Po powrocie z wakacji staraj się też możliwie często wystawiać skórę na słońce - w ten sposób opalenizna będzie schodziła znacznie wolniej!

← wróć do aktualności
Powered by
oprogramowanie dla hotelu