Jak bezpiecznie kąpać się w morzu?

Jak bezpiecznie kąpać się w morzu?

Jak bezpiecznie kąpać się w morzu?

Ciężko wyobrazić sobie wakacje nad Bałtykiem bez przynajmniej jednej kąpieli w morzu, w którym każdy szuka sposobu na ochłodę podczas największych upałów. Mimo że ciężko jest oprzeć się falom i orzeźwiającej wodzie, należy pamiętać o tym, że jest to żywioł, który potrafi być nieprzewidywalny. Jak zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczne kąpanie się w morzu? Mamy kilka wskazówek!

O czym pamiętać przed wejściem do wody?

Jadąc na wakacje nad morze, bez wątpienia myślisz o tym, żeby chociaż na kilka minut zamoczyć stopy w chłodnej wodzie - a jeśli pogoda na to pozwoli, z pewnością spróbujesz dać nura, by schłodzić się w całości. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i przed kąpielą w Bałtyku zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim należy sprawdzić pogodę - nie tylko tą na chwilę obecną, lecz także prognozy na cały dzień. Sytuacja nad morzem może zmienić się w każdej chwili, a burze i sztormy przychodzą tam znacznie szybciej. Na strzeżonych kąpieliskach musisz też zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej na wieży ratowniczej. Jeśli będzie ona czerwona - kąpiel w morzu jest stanowczo zabroniona, natomiast biała oznacza, że można bezpiecznie wejść do Bałtyku.

Pamiętaj też o tym, że podczas całego dnia kąpieli w morzu należy regularnie nakładać SPF, który ochroni Twoją skórę przed oparzeniami słonecznymi. W najcieplejsze dni nie zapominaj też o nakryciu głowy - chłodna woda nie ochroni przed udarem!

Najlepszy czas na kąpiel w morzu

Mogłoby się wydawać, że każda chwila jest dobra na to, żeby wskoczyć do wody. Kiedy jednak jest najbezpieczniej?

Jak się okazuje, najlepsze kąpiele to te, które zaczynają się jeszcze przed południem, zaraz po tym, jak ratownik wywiesi białą flagę. Wtedy słońce nie znajduje się jeszcze w szczytowym punkcie, a różnica temperatur między wodą a powietrzem jest mniejsza, dzięki czemu łatwiej przyzwyczaić się do chłodnego Bałtyku. Zazwyczaj kąpieliska są też wtedy najczystsze i najmniej zatłoczone, dzięki czemu trudniej się zgubić, a ratownik z łatwością obejmuje wzrokiem całe kąpielisko, zapewniając bezpieczne kąpanie się w Bałtyku.

Szukasz miejsca na wypoczynek nad Bałtykiem? Sprawdź naszą aktualną ofertę pobytu nad morzem.

Kiedy nie wchodzić do wody?

Oczywiście są sytuacje, kiedy wejście do wody jest niebezpieczne, a co za tym idzie - zdecydowanie niewskazane lub kategorycznie zabronione. Z dużym ryzykiem wiążą się przede wszystkim kąpiele nocne, gdy plaża przestaje być strzeżona przez ratowników, a ograniczona widoczność sprawia, że morze staje się nieprzewidywalne. Niewskazane są także kąpiele po spożyciu alkoholu - nawet najmniejsza jego ilość może znacząco obniżyć Twoją zdolność do oceny sytuacji i koordynacji ruchowej.

Zabronione jest również pływanie w kąpieliskach, gdy stwierdzona zostanie obecność cyjanobakterii, znanych jako sinice. Mogą one wywoływać poważne podrażnienia skóry oraz zatrucia pokarmowe, jeśli kąpiąca się osoba przypadkowo napije się zanieczyszczonej wody. Część naukowców zaznacza też ich potencjalne działanie rakotwórcze. 

Do wody nie wchodzimy też w przypadku dużego wiatru i wysokich fal. Prądy mogą łatwo znieść nawet doświadczonych pływaków daleko od brzegu.

Dziecko a kąpiel w morzu - na co uważać?

Szczególnej uwagi i ostrożności wymaga kąpiel w morzu z dziećmi - odpowiedzialny rodzic nie pozwoli maluchom kąpać się samym i zachowa czujność nawet wtedy, gdy te pójdą bawić się przy brzegu.

Przed wejściem dziecka do wody, zbadaj jej dno - czy brzeg jest stromy i gdzie poziom morza zaczyna sięgać powyżej pasa. Zanim maluch rozpocznie kąpiel, nasmaruj go kremem z filtrem i postaraj się schłodzić jego ciało wodą, zanim zamoczy się w kąpielisku. Dzieci, które nie umieją pływać, dobrze jest wyposażyć w dmuchane koło lub motylki, które pozwolą im utrzymać się na powierzchni. Pamiętaj jednak o tym, że dmuchańce mogą być zdradliwe, a jeden podmuch wiatru może przenieść malucha w całkiem inne miejsce, dlatego nie należy spuszczać go z oczu nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu!

A po kąpieli - kąpiel! Słona woda może podrażnić skórę, a kąpieliska pełne są najróżniejszych zanieczyszczeń, dlatego po powrocie z plaży dopilnuj tego, aby cała rodzina wzięła porządny prysznic!

← wróć do aktualności
Powered by
oprogramowanie dla hotelu